Su Yumuşatma Cihazı    |    Multi – Media Kum Filtresi    |    Aktif Karbon Filtresi

Ultra Viole Sistemleri    |    Ters Osmos Sistemleri    |    Çok Elemanlı Kartuş Filtre

Deiyonizasyon Sistemleri 

 

Deiyonizasyon Sistemleri

İşlem görmemiş tüm sularda çözünmüş mineral tuzları bulunur.Bu tuzlar su içerisinde, pozitif yüklü katyonlara ve negatif yüklü anyonlara ayrılırlar.Deiyonizasyon sistemi sayesinde bu iyonların miktarı çok düşük seviyelere indirilerek saflaştırma işlemi yapılır. Deiyonizasyon sistemi, su içindeki minerallerin yani katyon ve anyon iyonlarının giderilmesi işlemidir. Bu işlem proseste yer alan ve içinde reçine dolgusu bulunan iyon değiştiriciler vasıtasıyla yapılır.Katyon iyonlarının giderildiği üniteye katyon değiştirici,anyon ürünlerinin değiştirildiği üniteye de anyon değiştririci denir.

İyon değiştiricilerden gecen ham su,katyonik yüklerini (Ca,Mg,Na) katyon değiştirici reçinelere bağlı H+ iyonu ile anyonik yüklerini  (Cl,SO4 HCO3 SiO2) ise anyon değiştirici reçinelere bağlı OH  iyonu ile değiştirirler. İyon değişimi sonucunda suya verilen OH-  ve H+ iyonları kendi aralarında birleşerek su moleküllerini oluştururlar.

Sistem çıkışında pozitif ve negatif iyonlarından arındırılan su yüksek oranda saflandırılmış olur.Su içinde bulunan iyon yüklerini alan reçineler,bir süre sonra doygunluk noktasına ulaşırlar yani istenilen kalitede su üretmemeye başlarlar.

Aktivitesini kaybeden reçinelerin yeniden aktifleştirmek için (tuttukları iyondan temizlenmesi)rejenerasyon  sırasında anyonik reçine ile katyınik reçine iseasit ile kendini yeniler.

MATEC deiyonizasyon sistemelerinde çıkış suyu kalitesi, tank sayısı, ham su kalitesi, iyon değiştirme tipi ve miktarı gibi bir çok çeşitli faktörlere bağlıdır.